Сосна Кука: дерево, що росте під кутом до горизонту - Cubik

Сосна Кука: дерево, що росте під кутом до горизонту

Вподобайте нашу сторінку Фейсбук,
щоб бачити наші нові дописи у своїй стрічці: Фейсбук
ми у Телеграм: Telegram

Сосни Кука (Araucaria columnaris) - дуже високі дерева, що сягають висоти 60 метрів. Раніше їх можна було зустріти лише на архіпелазі Нова Каледонія в Тихому океані, однак завдяки культивуванню вони поширилися в регіонах з тропічним, субтропічним і помірним кліматом по всьому світу.

Сосна Кука, що росте під кутом до горизонту

Стовбур цього дерева зазвичай нахилений. Нещодавно екологи виявили цікаву особливість: сосна Кука завжди «схиляється» до екватора, незалежно від того, де росте.

Метт Ріттер з Каліфорнійського політехнічного державного університету вивчав сосну Кука, щоб описати її для своєї книги про дерева, що ростуть в Каліфорнії (A Californian's Guide to the Trees among Us). Його зацікавив той факт, що верхівки сосни завжди нахилені на південь. Дослідник подзвонив своєму колезі в Австралію - і той розповів Риттеру, що у них дерева схиляються на північ.

Ріттер і його колеги вивчили 256 сосен Кука на п'яти континентах, і зібрали дані про дерева, що ростуть у 18 місцях різної віддаленості від екватора. Виявилося, що в середньому сосни нахилені на 8° 55'- це в два з гаком рази більше, ніж нахил Пізанської вежі. Крім того, дослідники помітили закономірність: чим далі від екватора знаходиться дерево, тим більше воно нахилене. Екологи навіть виявили в Південній Австралії сосну, яка «схилилася» до землі майже на 40 градусів.

Ріттер і його колеги поки що не можуть науково пояснити цю особливість. Однак, як припускає американський дослідник, можливо, вся справа в генетиці, яка проявилася, коли сосни Кука поширювали по всьому світу. Також дерева можуть таким чином намагатися «зловити» більше сонячного світла, відзначає Метт Ріттер.

Сосни Кука не єдині рослини, яким характерно схилятися в ту чи іншу сторону. Наприклад, коротколиста юка завжди нахилена на південь, а деякі види кактусів також схиляють свою верхівку, щоб «добути» більше сонця.

Якщо вам сподобалася стаття, поділіться нею у соціалках, цим ви нам дуже допоможете, і посприяєте популяризації україномовного ресурсу: