Цілюща земля Бохо: марновірство, яке виявилося реальністю - Cubik

Цілюща земля Бохо: марновірство, яке виявилося реальністю

Вподобайте нашу сторінку Фейсбук,
щоб бачити наші нові дописи у своїй стрічці: Фейсбук
ми у Телеграм: Telegram

У високогір'ях Бохо в Західно-Ферманских скарландских землях в Північній Ірландії люди вірять в те, що грунт місцевого цвинтаря має лікувальні властивості. Саме на цьому цвинтарі в 1815 році був похований преподобний Джеймс МакГірр, який за життя був цілителем. На смертному одрі отець МакГірр нібито заявив, що «глина, що покриває мене, вилікує все, що я зміг вилікувати, коли жив». З того часу з'явився звичай - коли парафіянин хворіє, він йде до могили батька МакГірра, бере грудку землі і кладе її в мішечок. Вдома слід загорнути глину в бавовняну тканину, покласти її під голову і заснути на ній. До ранку хвороба зазвичай проходить або починається одужання.

Місцеві селяни використовували грунт отця МакГірра для лікування різних захворювань, таких як зубний біль, біль в горлі і рани на тілі. Після одужання глину відносять на кладовище, вважається, що якщо залишити її вдома, почнуться нещастя.

Подібні легенди зазвичай викликають різну реакцію у людей - віруючий сприйме їх як чудо, скептик хмикне і відвернеться, але тільки допитливий розум спробує розгадати таємницю.

Джеррі Куїнн, мікробіолог, який виріс в цьому районі, належав до останнього типу людей.

"Спочатку я був здивований, тому що це були народні ліки, і здавалося, що вони повністю тримаються на забобонах. Але в глибині душі я зрозумів, що за такими традиціями завжди щось є, інакше вони не можуть тривати так довго", - розповідає Куїнн.

У 2018 році Куїнн і його колеги з Медичної школи університету Суонсі зібрали зразки ґрунту з цвинтаря Бохо. У лабораторії вони виявили, що зцілення - справа крихітних мікроскопічних організмів, які ледь можна побачити.

Могила преподобного Джеймса МакГірра, де на двох стовпах зберігається інформація про «благословенну глину»
У листі парафіяльного священика говориться, що цілющу глину потрібно повернути назад на четвертий день

Куїнн виявив у грунті раніше невідомий штам Streptomyces - бактерії, які використовуються для виробництва антибіотиків. Streptomyces виробляє унікальний коктейль з хімічних речовин, які пригнічують або вбивають інші бактерії. Цей конкретний штам вбиває кілька хвороботворних патогенів, які стали стійкими до звичайних антибіотиків.

Грунт Бохо, де був виявлений цей унікальний штам, утворився в кінці плейстоценового періоду на основі вапняку, що зробив грунт лужним. Відомо, що лужне середовище є багатим джерелом антибіотиків. У зв'язку з тим, що нові патогени стають все більш несприйнятливими до ліків, мікробіологи звернулися до нішевих умов проживання, таким як пустелі, теплі та лужні середовища, в надії виявити екзотичні різновиди бактерій, які виробляють більш потужні антибіотики.

«Причина, по якій Streptomyces виробляє антибіотики, полягає в тому, що, на відміну від більшості бактерій, вони нерухомі, - пояснює Пол Дійсно, молекулярний мікробіолог. - Вони не можуть втекти від небезпеки. Вони просто знаходяться на одному місці, це "сидячі" організми. І щоб захистити свою мікросередовище, вони виробляють антибіотики для знищення конкуруючих організмів поблизу».

Грунт з кладовища Бохо містив не один, а вісім різних штамів Streptomyces, кожен з яких виробляв від десяти до двадцяти різних антибіотиків.

«Таким чином, це дасть нам, можливо, сотні різних нових антибіотиків. Поки що потрібно визначити їх і потім провести клінічні випробування», - робить висновок доктор Квінн.

Читайте також про відро з таблетками - як виглядає "поліклініка" на Гаїті.

Якщо вам сподобалася стаття, поділіться нею у соціалках, цим ви нам дуже допоможете, і посприяєте популяризації україномовного ресурсу: